Mixture and Alligation - Quantitative Aptitude Questions and Answers

This section focuses on "Mixture and Alligation" of Quantitative Aptitude. These Multiple Choice Questions (mcq) should be practiced to improve the Quantitative Aptitude skills required for various interviews (campus interviews, walk-in interviews, company interviews), placements, entrance exams and other competitive examinations.

1. In what ratio should a shopkeeper mix two types of rice, one costing 40 rupees/kg and another costing 20 rupees/kg to get a rice variety costing 28 rupees/kg .

A. 3:2
B. 2:3
C. 4:3
D. 2:7

View Answer


2. In what ratio should wheat at Rs12.60 per kg be mixed with wheat at Rs. 14.60 per kg so that the mixture be worth Rs.13 per kg ?

A. 6:7
B. 8:7
C. 4:3
D. 4:1

View Answer


3. In what ratio must water be mixed with milk costing Rs.30 per litre in order to get a mixture worth of Rs.18 per litre?

A. 1:3
B. 2:3
C. 4:3
D. 3:2

View Answer


4. How many kg of dal at Rs.8.40 per kg be mixed with32 kg of dall at Rs10.20 per kg to get a mixture worth Rs.9.60 per kg?

A. 8
B. 12
C. 16
D. 20

View Answer


5. In 1 kg mixture of iron and carbon, 40% is carbon. How much iron should be added so that the proportion of carbon becomes 20%.

A. 1KG
B. 2KG
C. 3KG
D. 4KG

View Answer


6. How many litres of water should be added to a 30 litre mixture of milk and water containing milk and water in the ratio of 3:7 such that the resultant mixture has 40% water in it?

A. 3
B. 4
C. 5
D. 6

View Answer


7. 5 litre of coconut oil is added to 15 litre of a solution containing 40% of groundnut oil. The percentage of groundnut in the new mixture is:

A. 20%
B. 30%
C. 40%
D. 50%

View Answer


8. Suprith bought 40 kg of rava at the rate of Rs.8.50 per kg and 55 kg at the rate of Rs.8.75 per kg. He mixed the two. Approximately at what price per kg should he sell the mixture to make 40% profit at the cost price?

A. 10
B. 12
C. 14
D. 16

View Answer


9. In what ratio must coffee powder worth Rs. 40 per kg be mixed with coffee powder worth Rs. 45 a kg such that by selling the mixture at Rs. 48.40 a kg ,there can be a gain 10%?

A. 1:2
B. 2:3
C. 1:4
D. 4:1

View Answer


10. How many kgs of Ponni rice costing Rs.21/kg should a shopkeeper mix with 12.5 kgs of ordinary rice costing Rs.12 per kg so that he makes a profit of 25% on selling the mixture at Rs.20/kg?

A. 10
B. 11
C. 12
D. 13

View Answer


11. How many litres of a 36 litre mixture containing milk and water in the ratio of 4 : 6 be replaced with pure milk so that the resultant mixture contains milk and water in equal proportion?

A. 4
B. 6
C. 8
D. 10

View Answer


12. A container contains 55 litres of milk. From this container 5.5 litres of milk was taken out and replaced by water. This process was repeated further two times. How much milk is now contained by the container?

A. 38.06 liters
B. 39.08 liters
C. 40.09 liters
D. 41.09 liters

View Answer


13. 12 litres are drawn from a cask full of wine and is then filled with water. This operation is performed three more times. The ratio of the quantity of wine now left in cask to that of the water is 81 : 256. How much wine did the cask originally hold?

A. 40
B. 44
C. 48
D. 52

View Answer


14. Two vessels A and B contain sugar and rava in the ratio 4 : 3 and 2 : 3 respectively. Find the ratio in which these mixtures be mixed to obtain a new mixture in vessel C containing sugar and rava in the ratio 1 : 2?

A. 2:7
B. 7:4
C. 3:7
D. 7:3

View Answer


15. Vessel A contains milk and water in the ratio 3:2. Vessel B contains milk and water in the proportion 4:5. In what proportion should quantities be taken from A & B to form a mixture in which milk and water are in the ratio 7:2?

A. 8:15
B. 15:8
C. 7:15
D. 15:7

View Answer


16. The cost of Type 1 material is Rs. 50per kg and Type 2 material is Rs.75 per kg. If both Type 1 and Type 2 are mixed in the ratio of 3:2 then what is the price per kg of the mixed variety of material?

A. 40
B. 50
C. 60
D. 70

View Answer


17. In what ratio must a person mix three kinds of musted seeds costing Rs.65/kg, Rs.70/kg and Rs.105 /kg so that the resultant mixture when sold at Rs.96/kg yields a profit of 20%?

A. 40:8:25
B. 8:25:40
C. 25:8:40
D. 25:40:8

View Answer


18. In what ratio must a grocer mix two varieties of pulses costing Rs. 15 and Rs. 20 per kg respectively so as to get a mixture worth Rs. 16.50 kg?

A. 3:7
B. 7:3
C. 2:7
D. 4:7

View Answer


19. A can contains a mixture of two liquids A and B is the ratio 7 : 5. When 9 litres of mixture are drawn off and the can is filled with B, the ratio of A and B becomes 7 : 9. How many litres of liquid A was contained by the can initially?

A. 10
B. 20
C. 21
D. 14

View Answer


20. A container contains 40 litres of milk. From this container 4 litres of milk was taken out and replaced by water. This process was repeated further two times. How much milk is now contained by the container?

A. 26.34 lt
B. 27.36 lt
C. 28 lt
D. 29.16 lt

View Answer





Discussion


* You must be logged in to add comment.