# MindTree Quantitative Aptitude Questions And Answers - MindTree

MindTree Quantitative Aptitude MCQs : This section focuses on "Quantitative Aptitude" for MindTree placement drives. These Quantitative Aptitude MCQs are asked in previous MindTree placements/recruitment exams and will help you to prepare for upcoming MindTree drives.

1. A and B are 50 and 70 years old respectively. How many years ago was the ratio of their ages 2 : 3?

A. 40 years

B. 80 years

C. 10 years

D. 45 years

View Answer

Ans : C

Explanation: The present age of A = 50 years

The present age of B = 70 years.

Let us assume before x years, their ages were in the ratio of 2 : 3

(50-x)/(70-x) = 2/3

150-3x = 140-2x

x = 10 years.

So, 10 years ago their ages were in the ratio 2 : 3

2. A wholesaler decides to mix two varieties of lentils worth Rs. 170 per kg and Rs. 180 per kg with a third variety of lentils in the ratio 1 : 2 : 3. What is the price per kg of the third variety of lentils if the lentil mixture is worth Rs. 173 per kg?

A. Rs. 174.30

B. Rs. 178.33

C. Rs. 176.40

D. Rs. 169.33

View Answer

Ans : D

Explanation: The first variety of Lentils = Rs. 170/kg

The second variety of Lentils = Rs. 180/kg

Let us assume the third variety of Lentils = Rs. x/kg

All three varieties are mixed in the ratio 1 : 2 : 3 and the mixture cost is Rs. 173/kg.

Let us assume each part in the ratio is 1 kg.

=> [170(1) + 180(2) + x(3)]/[1 + 2 + 3] = 173

170 + 360 + 3x = 173*6

3x = 508

x = 169.33

3. By selling 15 oranges, a fruit seller gains the selling price of 1 orange. Calculate his gain percentage?

A. 0.0614

B. 0.0714

C. 0.08

D. 0.0841

View Answer

Ans : B

Explanation: Selling Price of 1orange = 1

Then, Selling Price of 15 orange will be = 15

Profit = 1

CP = 15 – 1 = 14

Profit % = (1/14)×100 = 7.14%

4. Prasanth drove at the speed of 45 kmph. From home to a resort. Returning over the same route, he got stuck in traffic and took an hour longer, also he could drive only at the speed of 40 kmph. How many kilometers did he drive each way?

A. 360km

B. 420km

C. 480km

D. 720km

View Answer

Ans : A

Explanation: According to the given data

x/40 – x/45 = 1

9x-8x/360 = 1

x/360 = 1

x = 360km

5. A bag contains 7 red balls, 3 white balls and 8 black balls. 3 balls are drawn at random one by one. What is the probability that all the balls are red balls?

A. (3/18)

B. 7C3/18C3

C. (7/18) x (6/17) x (5/16)

D. 3/(18 x 17 x 16)

View Answer

Ans : C

Explanation: Total number of balls = 7+3+8 = 18

The probability of drawing first ball as red = total red balls/total balls = 7/18

The probability of drawing the second ball as red = (total red balls – 1) /(total balls – 1) = 6/17 (Since we have already drawn one ball in the previous turn, so 1 will be deducted from both numerator and denominator)

Probability of drawing third ball as red = (total red balls – 2) / (total balls – 2) = 5/16

Now, probability of picking up three red balls one by one = (7/18) x (6/17) x (5/16)

6. Arun invited his 11 friends to his birthday party. Every one shook hand with each other. Find the total number of handshakes at the party?

A. 24

B. 66

C. 55

D. 48

View Answer

Ans : B

Explanation: The formulae for number of handshakes = {n x (n-1)} / 2

12 x (12-1) / 2 = 66

7. 24:50::102:??

What will come in place of ?

A. 206

B. 207

C. 212.5

D. 208.5

View Answer

Ans : C

Explanation: 24:50 :: 102:x

=> 24/50 = 102/x

=> x = (102 × 50)/ 24 = 212.5

8. If 4 men reap 40 acres in 30 days, how many acres will 18 men reap in 12 days?

A. 72 acres

B. 70 acres

C. 74 acres

D. 78 acres

View Answer

Ans : A

Explanation: In order to solve this sum we have to apply unitary method.

The formula is: [(no.of men)*(no.of days)*(no.of hours)]/(work).

Acc to the question, m1 = 4

w1 = 40

d1 = 30

m2 = 18

d2 = 12

w2 = ?

From the formula we can write, (4 * 30) / (40) = (18 * 12) / (w2)

or, w2 = (18 * 12 * 40) / (4 * 30)

or, w2 = 72.

Therefore, 18 men can reap 72 acres of land in 12 days.

9. Iron man has a sum of money that amounts to Rs.1300 in 2 years and to Rs. 1525 in 3.5 years. Find the rate of interest.

A. 0.15

B. 0.25

C. 0.35

D. 0.45

View Answer

Ans : A

Explanation: 1525-1300= 225 for 1.5 yrs (3.5-2)

So, for 1 yr = 225/1.5= 150

then for 2 yrs, the interest = 150+150=300

Then principal 1300-300=1000.

Hence, rate of interest = (150/1000)×100= 15%

10. By selling an article at 80% of its marked price, a trader makes a loss of 10%. What will be the profit percentage if he sells it at 95% of its marked price.

A. 5.9

B. 12.5

C. 6.9

D. 5

View Answer

Ans : C

Explanation: Let us assume the MP to be 900/-

Therefore, SP = 80% of MP = 0.80 × 900 = 720/-

As loss is 10%, so CP = 720/90 * 100=800

Now, if SP = 95% of MP = 0.95 × 900 = 855/-

Profit% = [{855-800}/800 ]*100 =6.87

Discussion