Mixture and Alligation Questions & Answers

11. In what ratio should wheat at Rs12.60 per kg be mixed with wheat at Rs. 14.60 per kg so that the mixture be worth Rs.13 per kg ?

A. 6:7
B. 8:7
C. 4:3
D. 4:1

View Answer


12. How many kg of dal at Rs.8.40 per kg be mixed with32 kg of dall at Rs10.20 per kg to get a mixture worth Rs.9.60 per kg?

A. 8
B. 12
C. 16
D. 20

View Answer


13. How many litres of water should be added to a 30 litre mixture of milk and water containing milk and water in the ratio of 3:7 such that the resultant mixture has 40% water in it?

A. 3
B. 4
C. 5
D. 6

View Answer


14. Suprith bought 40 kg of rava at the rate of Rs.8.50 per kg and 55 kg at the rate of Rs.8.75 per kg. He mixed the two. Approximately at what price per kg should he sell the mixture to make 40% profit at the cost price?

A. 10
B. 12
C. 14
D. 16

View Answer


15. How many kgs of Ponni rice costing Rs.21/kg should a shopkeeper mix with 12.5 kgs of ordinary rice costing Rs.12 per kg so that he makes a profit of 25% on selling the mixture at Rs.20/kg?

A. 10
B. 11
C. 12
D. 13

View Answer


16. A container contains 55 litres of milk. From this container 5.5 litres of milk was taken out and replaced by water. This process was repeated further two times. How much milk is now contained by the container?

A. 38.06 liters
B. 39.08 liters
C. 40.09 liters
D. 41.09 liters

View Answer


17. Two vessels A and B contain sugar and rava in the ratio 4 : 3 and 2 : 3 respectively. Find the ratio in which these mixtures be mixed to obtain a new mixture in vessel C containing sugar and rava in the ratio 1 : 2?

A. 2:7
B. 7:4
C. 3:7
D. 7:3

View Answer


18. The cost of Type 1 material is Rs. 50per kg and Type 2 material is Rs.75 per kg. If both Type 1 and Type 2 are mixed in the ratio of 3:2 then what is the price per kg of the mixed variety of material?

A. 40
B. 50
C. 60
D. 70

View Answer


19. In what ratio must a grocer mix two varieties of pulses costing Rs. 15 and Rs. 20 per kg respectively so as to get a mixture worth Rs. 16.50 kg?

A. 3:7
B. 7:3
C. 2:7
D. 4:7

View Answer


20. A container contains 40 litres of milk. From this container 4 litres of milk was taken out and replaced by water. This process was repeated further two times. How much milk is now contained by the container?

A. 26.34 lt
B. 27.36 lt
C. 28 lt
D. 29.16 lt

View Answer





Discussion


* You must be logged in to add comment.