## Quantitative Aptitude Questions and Answers - Profit and Loss

11. A seller sold a cloth for Rs. 720 after giving 20% discount on the labelled price. Had he not given the
discount, he would have earned a profit of 40% on the CP. what was the Cp of the cloth?

A. 541

B. 591

C. 643

D. 763

View Answer

Ans : C

Explanation: Let CP= x

Sp of each cloth =80/100*x =720

x= 720*100/80 =900

CP= 900* 100/140

=Rs 643.

12. Sekar gives the discount of 42% for nokia phone, after he marked the price 29% more than its cost price.
find his loss or profit %?

A. 24.00%

B. 27.7%

C. 26.00%

D. 25.18%

View Answer

Ans : D

Explanation: Cp= 100

MP=129/100*100=129

Sp=129*42/100 =129-54.18 =74.82

Loss% = (100-74.82)

= 25.18%

13. P sells a bike to Q at a profit of 25%. Q sells it to R at a profit of 30%.If R pays Rs.273 for it, the cost price
of the bike for P is:

A. 150

B. 161

C. 1.68

D. 177

View Answer

Ans : C

Explanation: Selling price for q is Rs. 273

Cost price + profit = 273

X + 30x/100= 273

X = 210

Cost price of q is 210

Selling price of p is 210

Cost price + profit = 210

Y + 25y/100= 210

Y = 168

The cost price of p is Rs. 168.

14. Sridevi sells an article at a profit of 50%. If she had bought it at 40% less and sold it for Rs.21.50 less,
She would have gained 60%. Find the cost price of the article

A. 10

B. 20

C. 0.3

D. 0.4

View Answer

Ans : D

Explanation: 1st selling price=150% of x = 150x/100 = 15x/10

New Cost price=60% of x = 60x/100 = 6x/10

2nd selling price = 160% of 6x/10 = 160/100 * 6x/10 = 96x/100

Therefore 15x/10 – 96x/100 = Rs.21.50

X=Rs.39.81

Therefore cost price of the article = Rs.40 (approx.)

15. A shopkeeper sells a cricket bat whose marked price is Rs.60 at a discount of 20% and gives a ball
costing Rs.3 free with each bat. Even then he makes a profit of 25%. His cost per bat is.

A. 12

B. 24

C. 36

D. 48

View Answer

Ans : C

Explanation: Marked price = Rs.60

Selling price = Rs [(80/100 * 60) – 3]

= Rs.45

Let cost price brRs x.

Then 125% of x = 45

(125/100 * x) = 45

Cost price of one bat = Rs.36

16. In order that there may be a profit of 15% after allowing a discount of 10% on the marked price, The
marked price of an book has to be increased by %?

A. 19.70%

B. 23.20%

C. 29.60%

D. 27.70%

View Answer

Ans : D

Explanation: Mp= Rs x

Sp= 90x/100= 9x/10

Mp= 9x/10*100/115=18x/23

Mp has increased by

(x-18x/23)/(18x/23)*100

=27.7%

17. A substance is purchased for Rs. 300. If one fourth of the substance is sold at a loss of 10% and the
remaining at a gain of 5%, Find out the overall gain or loss percentage.

A. 0.75%

B. 1.75%

C. 1.25%

D. 2.35%

View Answer

Ans : C

Explanation: Price Received by selling one fourth of the substance at a loss of 10% =
(1/4) * 300 * (90/100) = Rs. 67.5

Price Received by remaining substance at a gain of 5% =
(3/4) * 300 * (105/100) = Rs.236.25 [Note: 1-(1/4) = 3/4]

Total Selling Price =RS303.75

Profit = 303.75 - 300 = 3.75

Profit%=(Gain/Cost∗100)%

=(3.75/300∗100)%

=1.25%

18. In a certain occupation, the profit is 110% of the cost. If the cost increases by 13% but the selling price
remains constant, approximately what percentage of the selling price is the profit?

A. 46%

B. 47%

C. 48%

D. 43%

View Answer

Ans : A

Explanation: Let Cp= RS.100

Profit= Rs 110

Sp= Rs 210

New Cp= 113%0f Rs.100=Rs. 113

New SP= Rs. 210

Profit= Rs. (210-113)= Rs. 97

Required %= 97/210*100=46%

19. A seller mixes 30% water to milk and then he sells the whole mixture at the price of milk. If the cost price of water be 50% of the cost price of milk, what is the net profit percentage?

A. 17.11%

B. 17.64%

C. 19.17%

D. 20.12%

View Answer

Ans : B

Explanation: Let CP of 1litre of milk = Rs.200 & CP of 1litre of water = Rs. 100

CP of solution=140+30=170

Sp of 1litre solution= 200

Profit%= (200-170)*100/170 = 17.64%

20. Rithick wants to buy a computer. He bought a computer listed at Rs 6000 with discount 30% offer on the
list price. What additional amount must be offered to rithick to bring the net price to Rs3950?

A. 4.95%

B. 5.95%

C. 6.95%

D. 7.95%

View Answer

Ans : B

Explanation: Mp= 6000

Sp= 6000*70/100 =4200

net amount=3950

required % = (4200-3950)/4200*100

=250/42=>5.95%

Discussion